DİNAMİKSOFT'A HOŞ GELDİNİZ
Telefon :

0850 255 06 46

0543 268 46 06

Adres :

Ayvalı mahallesi Süleymaniye Caddesi No:39/A Keçiören/Ankara

seo mu google ads mi

SEO mu Google Ads Mi
Yayınlanma Tarihi : 19/Aralık/2020 | Yazar : Dinamiksoft | Görüntülenme : 1385

Seo mu? Google Ads mi?

Seo arama motoru Google üzerinde yapılan arama sonuçlarında web sayfamızı üst sıralarda gösterecek şekilde yapılan organik çalışmalardır. Seo ile kazanılan sıralamalarda gösterim veya tıklama başına herhangi bir maliyet ödenmez. Ancak Seo çalışması yöntemi ile yapılan çalışmalar sırasında bir takım teknik ve zamansal maliyetler söz konusudur, istenilen performans rekabet durumuna göre bir süre sonunda gerçekleşir. Google Adwords reklamları ise reklamlı ilanlar olarak organik arama sonuçlarının daha üstünde yer alarak kullanıcıların tıklaması için en yakın olan alandır. SEO'dan farklı olarak tıklama başına bir ücretlendirme ile çalışmaktadır (Tıklama Başına Maliyet), bu reklam sistemine Google Ads yani Google reklamları adı verilmektedir. Google reklamları hazırlanan kampanya bütçesi ile etkinleştirilirler bütçe tükendiği veya yeterli bakiyeniz kalmadığı zaman veya günlük harcama limitleri tükendiği zaman reklamlarınız gösterimden kaldırılır. Bu durum SEO 'ya göre daha farklı bir durumdur, SEO için bir reklam kredisi ve bakiyesi diye birşey olmadığından süreklilik söz konusudur.

Google Reklamlarında Sıralama

Google reklamları üzerindeki sıralama ise tıklama başına maliyet için vermiş olduğunuz teklifin yanı sıra reklam kaliteniz ile alakalıdır. Google reklamları anahtar kelime bazında yapılmaktadır. Google reklamları sayesinde küçük orta veya büyük ölçekli tüm işletmeler arama sonuçlarında görünebilir olabilirler. Google reklamlarında düşük bütçe ile yüksek performans kazanabilmek için reklamlarınızın muhakkak optimize edilmesi gerekmektedir, negatif anahtar kelimelerin girilmiş olması ve dönüşüm kampanyalarından performans sağlayan reklamın seçilmiş olması gerekir. İleri seviye bütçeler ve rekabetler için akıllı google reklamları yerine uzman modunda geliştirilmiş reklamlar tercih edilmelidir.

Google Ads vs SEO

Şimdi Önemli olan bir soruya cevap bulmaya çalışacağız. Google reklamlarını mı tercih etmeliyim yoksa SEO çalışmasını mı tercih etmeliyim. Aslında bu sorunun net bir cevabı yoktur. Dijital pazarlama alanlarının tamamı değerli bir alan olmasından dolayı dijital pazarlama bütçesi yüksek olan şirketler hem Google reklamları hem de organik arama sonuçlarını hedeflemektedir. Ancak bu yöntem herkes veya her işletme için doğru bir tercih olamayabilir. Bu sebepten dolayı arama kelimelerininin yoğunluğu ve bu yoğunluğa rağmen performans alıp alamayacağı konusunda yapılan çalışmalar Web sitesinin Google AdWords reklamları ile elde edebileceği tahmini gösterim ve tıklanma sayısı ile SEO hizmeti çalışması için beklenen performans tahmini size bir referans sunabilir. Bazı durumlarda bütçenin belli bir kısmı ile SEO çalışması belli bir kısmı ile Google Adwords reklamlarına çıkılması gerekebilir. Google AdWords reklamları size doğrudan web sitesi ziyaretçisi kazanmayı vaat etmektedir. Ancak SEO çalışmaları size doğrudan web sitesi ziyaretçisi kazanmayı vaat etmez arama sonuçlarında konum ve sıralama kazanmanızı vaat ederler. Bunlardan hangisinin daha az risk ve hangisinin daha çok performanslı olduğunu bulmak için hem sektörel hem de anahtar kelime bazında araştırma yapılması gerekmektedir.

Anahtar kelime nedir; anahtar kelime arama motorunda bir sonuca ulaşmak için kullanılan ve sizi isteğinize En kısa yoldan ulaştıracak olan söz öbeği ne verilen isimdir. anahtar kelime olarak bahsedilmesi nin sebebi İngilizcede şey var kelimesinden geliyor olması ve aradığınız sonucu bulacak olan bir nevi anahtar görevinde olmasından kaynaklanmaktadır. Anahtar kelime analizi ile mevcut web sitenizin arama sıklığı olan bu anahtar kelimelerden hangisini hedefleyerek o anahtar kelime üzerinde konumlandırma almasını sağlamak hedeflenmektedir. Yapılan anahtar kelime analizleri ile sadece Anahtar kelimelerin tıklanma yoğunluğu hesaplanmaz o anahtar kelime üzerindeki rekabet düzeyi de hesaba katılır çünkü bir kelime üzerinde çok fazla aratma yapılıyor olabilir ancak aynı nispette çok fazla seviyede o kelime üzerinde çalışan sektörel firma web sitesi bulunuyor da olabilir, ancak daha az aranıyor olmasına rağmen çok fazla rekabetin olmadığı kelimeler çok önemli bir değere sahiptir çünkü bu kelimelerle rekabet düzeyi daha düşük olduğundan bu kelimeler ile konum kazanmak daha kolay olacaktır. Bu sebeple bu kelimelerde hem SEO çalışması yapmak hem de Google AdWords reklamları içinde yer almak daha az maliyetli olacaktır.

Bu sebepten ötürü anahtar kelime analizi yapmak çok önemli bir konudur, bu anahtar kelime analizlerinden sonra tespit edilen anahtar kelimelere aylık veya yıllık olarak bütçe planlaması yapmak uygun olacaktır bu bütçe planlaması neticesinde bütçenin Google Adwords reklamlarında, Sosyal medya reklamlarında ve SEO hizmeti çalışmalarında kullanılacak olan kısımları belirlenir. Ankara bu detaylı analiz sonrasında Google Seo çalışması mı daha faydalı olur yoksa Google Adwords reklamlarına çıkmak daha mı faydalı olur konusu hakkında bir görüş yapabilecek kadar referanslar ortaya çıkacaktır. Dinamiksoft firması Ankara web tasarım işleri ve Ankara SEO ajansı işlerinin yanı sıra premium web sitesi analizi yaparak web sitenizin google reklamları için mi daha faydalı olacağı yoksa SEO hizmeti çalışması için mi daha etkili olacağı konusunda size danışmanlık hizmeti verecektir.

BİR WEB VEYA MOBİL PROJENİZ Mİ VAR?

şimdi başvurun projeniz
hemen başlasın

İletişime Geçin!