DİNAMİKSOFT'A HOŞ GELDİNİZ
Telefon :

0850 255 06 46

0543 268 46 06

Adres :

Ayvalı mahallesi Süleymaniye Caddesi No:39/A Keçiören/Ankara

e-ticarete nereden başlanmalı

E-Ticarete Nereden Başlanmalı?
Yayınlanma Tarihi : 25/Haziran/2021 | Yazar : DinamikSoft | Görüntülenme : 2507

E-Ticaret sistemi modern alışveriş anlayışının zorunluluk haline getirdiği internet ortamında yapılan satış işlemleridir. Kar amacı çok yüksek olan bu sistem tüm ticarete atılmak isteyenlerin dikkatini çekmektedir. Düşüncede kolay olan sistem uygulamada oldukça incelik ve teknik bilgi gerektirmektedir. Sisteme atılmadan önce yapılması gerekenler, sisteme katılma kararı verirken dikkat edilmesi gerekenler ve sistem içerisinde yer alındığında yapılması gereken önemli durumlar vardır.

E-Ticaret sistemi öncelikle ticari bilgi birikimi gerektirmektedir. Ticaret hafife alınacak bir çalışma alanı değildir. Ticari planlamalar sonrasında ise E-Ticaret sitesi için kurulum, yazılım, tasarım gibi teknik bilgi birikimi ve donanım gerekmektedir. İnteraktif ticarete hazırlık süreci doğru değerlendirilmelidir. Hazırlık süreci sonrası yapılacaklar da planlı programlı yapılmalıdır.

E-Ticarete Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

E-Ticarete başlamadan önce bilinmesi gerekenler başarılı ticari hamleler yapmak için oldukça zaruridir. Sanal satış son dönemin en çok yatırım yapılan ticari alanıdır. Büyümek isteyen firmaların ya da yeni oluşacak firmaların öncelikli hedefleri internet siteleri üzerinden satış yapabilmek, reklam yapabilmek, tanınırlığını artırabilmek ve kar markajını büyütebilmektir. Sektörde en çok kazananlar kısmında yer alabilmektir.

E-Ticarete başlamadan önce bilinmesi gerekenler iyi araştırılarak yola çıkılmalıdır. Başlangıç öncesi yapılması gerekenler iyi değerlendirilmelidir. Hazırlık süreçleri titizlikle yürütülmelidir. E-Ticaret hazırlık süreci öncelikle karar verme sürecinden oluşmaktadır. Neden E-Ticarete atılmak gerekir? Araştırılmalıdır. E-Ticaret kriz dönemlerinde bile kazanç getiren ticaret sistemidir. Online alışveriş herkesin tercih ettiği yöntemdir. Karar verirken öncelikle bu kazanç şansı dikkate alınmalıdır.

E-Ticarete başlamadan önce bilinmesi gerekenler arasında sermaye bilgisi de önemli konulardan biridir. Sistem için gerekli sermaye maliyet araştırmaları yapılmalıdır. Hazırlık sürecinde bu sermaye hazırlanmalıdır. Her türlü alan için harcanacaklar düşünülmeli maliyet planlamaları yapılmalıdır. Sermaye sonrasında ise ne satılacağı düşünülmelidir. Yeni bir kuruluş olarak sisteme atılmak isteniyorsa doğru ürüne karar verilmesi oldukça önemlidir.

E-Ticarete başlamadan önce bilinmesi gerekenler sıralaması doğru ürüne karar verildikten sonra hedef kitle incelemesi yapmaktır. Bu kısım mevcut ticari hayatını online satışlarla desteklemek isteyenler için de yeni kurulacak firmalar için de dikkat edilmesi gereken durumdur. Ürünlerin hedef kitleye ve mevcut kitleye ulaştırılması için yapılması gerekenler araştırılmalıdır.

E-Ticarete Başlarken Nereden Başlanmalı?

E-Ticaret sistemi içerisinde yer almak isteyen firmaların başlamadan önce bilinmesi gerekenleri araştırmaları sonrasında başlangıç işlemleri gelecektir. E-Ticarete nasıl başlanır? E-Ticarete Nereden Başlanır? E-Ticarete nereden başlanmalı Gibi sorulara cevap aranacaktır. Bu soruların doğru yanıtlarına ulaşabilmek kazanç kapılarının aralanmasını sağlayacaktır. E-Ticaret başlangıç aşamaları çok fazla kullanıcısı olan sistemde öne çıkmak için oldukça önemlidir.

E-Ticarete başlarken ilk olarak alan adı ve şirket adı belirlenmelidir. Başlangıç öncesinde karar verilen mal, hizmet ve ürünlerinin satışa sunulacağı şirketinizin ismi dikkat çekici olmalıdır. Firma ismi ürün ile bağlantılı olmak zorunda değildir ama özgün ve dikkat çekici olmalıdır. Başka firmalar ile karıştırılmayacak satışa sunulacak ürün aramalarında hedef kitlenin ilgisini çekebilecek farklılıkta olmalıdır.

E-Ticarete başlarken bir sonraki adım şirket kurulum işlemleridir. İnternet satışları için resmi işlemleri kurumları yapılmış şirketler olmak gerekmektedir. Bir mali müşavir ile çalışılarak şirket işlemleri yaptırılmalıdır. Şirket kurulum işlemleri sonrasında yapılması gereken ise E-Ticaret altyapı seçimidir. Web site kurulumu, tasarımı işlemleri yapılması için iyi bir yazılım şirketi ile görüşülmelidir. Yazılım şirketi yardımı ile marka analizi, logo tasarımı, web sitesi tasarımı işlemleri yapılmalıdır. E-Katalog tasarımları ile ürün, mal ve hizmetler hedef kitleye ulaştırılmalıdır. E-Ticaret siteleri alanında uzman yazılım ve tasarımcılar tarafından kurulmalıdır. Güvenlik açısından ve Pazar payının büyüyebilmesi açısından profesyonellerle çalışmak oldukça önemlidir.

E-Ticarete Başlamak İçin Yapılması Gerekenler

E-Ticarete başlamak için yapılması gerekenler gözden kaçırılmadan aşama aşama yapılmalıdır. Sistemli ve planlı ilerlenmelidir. Bunlar:

  • ⇒ Herkesin dikkatini çekecek, herkese hitap edebilecek, satış oranı yüksek ürünü belirleyebilmek ilk kıstastır. Kaliteli ve özgün ürün talebin yüksek olmasını sağlayacaktır.
  • ⇒ Web sitesinin, satış sitesinin özel tasarımlardan, kaliteli görsellerden oluşacak nitelikte tasarlanabilmesi için en iyi, en başarılı, en tecrübeli web tasarım şirketi ile çalışılmalıdır.
  • ⇒ Hedef kitle belirlenmelidir. Hedef kitleye hitap edecek web tasarımları yaptırılmalıdır. Kullanıcı dostu online mağaza vitrini, dikkat çekici e-kataloglar hazırlanmalıdır. Web sitesi ziyaretçilerin uzun süre vakit geçirebileceği kalitede olmalıdır. Site hızı istenilen düzeyde tasarlanmalıdır. Ürünler ayrıntılı ve estetik görünüm elde edilecek şekilde sergilenmelidir.
  • ⇒ E-Fatura sistemi ve E-Arşiv sistemi oluşturulmadır ve kullanılmalıdır. Satış ve faturalama işlemlerinin dijital platformlara uygun hale getirilmesi sağlanmalıdır. Faturaların E-Arşiv sisteminde depolanması hızlı ve sistemli maliye işlerinin yürütülmesini sağlamaktadır.
  • ⇒ Hedef kitle alışkanlıkları göz önünde bulundurularak ödeme yöntemleri belirlenmelidir. Güvenlik her şeyin önünde tutulmalıdır. Çevrimiçi ödeme sistemleri için bankalar ile görüşmeler yapılmalıdır. Ek farklı alternatifli ödeme sistemleri de oluşturulmalıdır.
  • ⇒ Lojistik ve depolama işlemleri ayarlanmalıdır. Hızlı ve güvenilir teslimat garantisi verilebilmelidir.
  • ⇒ Sosyal medya hesapları güncel ve şirket vizyonuna uygun şekilde kullanılmalıdır.

BİR WEB VEYA MOBİL PROJENİZ Mİ VAR?

şimdi başvurun projeniz
hemen başlasın

İletişime Geçin!