DİNAMİKSOFT'A HOŞ GELDİNİZ
Telefon :

0850 255 06 46

0543 268 46 06

Adres :

Ayvalı mahallesi Süleymaniye Caddesi No:39/A Keçiören/Ankara

google adwords yapılan hatalar

Google Adwords Yapılan Hatalar
Yayınlanma Tarihi : 19/Aralık/2020 | Yazar : Dinamiksoft | Görüntülenme : 1605

Yanlış anahtar kelime seçimi

1.Çok Sayıda Anahtar Kelime Girilmesi ; çok sayıda anahtar kelime girilmesi adwords kampanyalarında en çok yapılan hatalardan birisidir. Bu kelimeleri çok fazla girip hem de sıralı eşleşme, geniş eşleşme seçeneklerini seçip takip ettiğinizde çok fazla istemediğiniz tıklamaların olduğunu görüntülersiniz. Bunun yerine arama hacminin en fazla olduğu birkaç anahtar kelime girerek bu kelimeleri sıralı ve geniş eşleşme yapabilir ve kuvvetli negatif kelime ağı ile performans kazandırabilirsiniz.

2.Aratılmayan Kelime Girilmesi; aratılmayan kelimelerin anahtar kelime olarak girilmesi bu kelimeler de aynı şekilde sıralı ve geniş eşleştirildiğinde çok alakasız tıklamalar ve maliyetler getirme ihtimaline sahiptir. 

3.Kalite Puanı Düşük Anahtar Kelimeler; kalite puanı düşük olan kelimeler sizi sıralama olarak daha geride bırakacağından bu kelimelerde gösterim almanız çok düşük olacaktır. Dolayısıyla netice olarka daha az performans sağlayacaktır.

Yanlış anahtar kelime eşleştirme seçeneği

Anahtar kelime eşleştirmeleri nelerdir?

1-Tam Eşleşme; bir kelimenin sadece tam olarak eşleştiği zaman teklif vermesi ve reklamlarda yer almasını sağlar. Kelimenin yanında başka bir kelime ve ek kabul etmez. Negatif kelimelerin girilmesine gerek yoktur, çünkü sadece tam eşleşen kelime ile çıkacaktır.

2-Sıralı Eşleşme; bir kelimenin tam olarak eşleşmesi ile beraber başında veya sonunda bir sıra kelime ile birlikte yer almasını da kapayarak reklam için teklife çıkmasını ve reklamda görünmesini sağlar. Negatif kelimelerin düzenlenmesi tavsiye edilir.

3-Geniş Eşleşme; bir kelimenin tam ve sıralı olarak eşleşmesi ile beraber alakadar türevleri olan genişletilmiş ek ve takılar ve iki kelime arasına gelen sesleri de kapsayarak reklamlar için teklif oluşturmasını ve google reklamlarına çıkmasını sağlar. Güçlü negatif kelimeler girili değilse kullanılması tavsiye edilmez. Güçlü negatif kelimeler girildiğinde ise yüksek performans ve daha fazla kitleye ulaşmayı sağlar.

Reklamların ilgili sayfaya yönlendirilmemesi

Google reklamlarında herşeyiniz tamam ama yine de istediğiniz performası alamıyor olabilirsiniz, kelimeleriniz optimize ve tıklama alıyorsunuz ancak gerekli dönüşüm sağlanmıyorsa bu durumda sayfalarınızın kalitesi ve müşterilerin davranış analizi öne çıkıyor. Mesela birden fazla hizmet veriyorsunuz ve bu hizmetlerinizin her birisi ile reklam kampanyası oluşturdunuz birden fazla reklamınız var. Müşterileriniz sadece bir hizmetinize ulaşmak için sayfanıza tıklıyor siz ise ona alakasız bir sayfa gösteriyorsunuz. Bu durumda sayfanıza ulaşan kullanıcı sayfanızı terk edebilir buda size gereksiz bir reklam tıklaması olarak döner. Bunun önüne geçmek için her kampanya ilgili sayfaya yönlendirilmelidir.

Arama kelimelerine bütçenize göre yüksek teklif verilmesi

Arama kelimelerinde bütçenize göre yüksek teklif vermek bütçenizi hemen tüketeceği için daha az tıklama rakamı ile kalırsınız. Ancak çok daha aşağı rakamlar belirlediğiniz zaman ise reklamlarınız gösterim almaz. Reklamlarınızın sıralama kazanması için TBM teklifinizi yüksek verebilirsiniz bu sizin reklamınızın ilk sırada çıkmasını sağlayabilir ancak bütçeniz uygun değil ise hemen tükenecektir.

Kalite puanı düşük reklam kampanyaları yapılması

Kalite puanı düşük olarak reklamlar ve anahtar kelimeler çok az gösterim alır ve sıralama olarak da geride kalırlar. Özellikle işletmeniz hizmet alanında faaliyet gösteriyorsa reklam sıralaması çok önemli hal alacaktır. Reklam sıralaması bilindiği üzere TBM ve reklam kalite puanı ile ölçümlenir ve sıralaması düşük olan reklamlar gösterim alsalar bile tıklama rakamı olarak geride kalabilirler.

Gereksiz reklam uzantılarının eklenmesi

Gereksiz reklam uzantılara reklam maliyetlerinizi arttırarak sizi daha fazla reklam harcamasına götürür eğer gerekli dönüşüm sağlanmıyor ise bu reklam uzantısını kullanmak ise fayda değil zarar verebilir bu durumda reklam uzantılarını engellemelisiniz.  Ancak bunu yapabilmek için reklam uzantılarının dönüşümlerini iyi ölçümlemeniz gerekir.

Telefonlara cevap veremeyeceğiniz zamanda reklam verilmesi

Mesai saatleriniz dışında reklam çevrimin engelleyerek reklamlarınızın bu zamanlarda gösterim almamasını sağlayabilirsiniz. Böylece hem size geri dönüşüm sağlamayacak bir zaman aralığında reklam maliyetinden kurtulmuş olursunuz hem de müşterilerin size ulaşıp da yardım alamadığı olumsuzluğundan kurtulmuş olursunuz. Dinamiksoft ankara web tasarım ajansı olarak tecrübelerimize istinaden derleyerek oluşturduğumuz yazıdır, eksikleri olabilir zamanla geliştirmek ve değiştirmek için daha fazla kez düzenleme yapacağız. İnşallah size fayda sağlar.

BİR WEB VEYA MOBİL PROJENİZ Mİ VAR?

şimdi başvurun projeniz
hemen başlasın

İletişime Geçin!