DİNAMİKSOFT'A HOŞ GELDİNİZ
Telefon :

0850 255 06 46

0543 268 46 06

Adres :

Ayvalı mahallesi Süleymaniye Caddesi No:39/A Keçiören/Ankara

fas seo hizmeti

Fas SEO Hizmeti

Fas Ülkesinde SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilecek Husular

 

Yurdışıda yapılacak SEO Hizmeti için hangi ülkede ve hangi konuşma dilinde çalışma yapılacağı konusu çok önemli bir konudur, Örneklerle açıklayacak olursak messela doğal olarak İngilizce tüm dünyada konuşulan bir dil olduğundan dolayı, rekabet düzeyinin en fazla olduğu konudur. Bunun gibi Portekizce, İspanyolca, Arapça gibi diller de birçok dünya ülkesi tarafından resmi dil olarak konuşuluyor olmaları da dil bazlı SEO çalışmasının ülkeye göre nasıl konumlandırılacağı problemini oluşturmaktadır. Yurtdışı seo çalışmlarında Fas SEO hizmeti yazımız ile bu ülkede pazar açmak isteyen işletmelere özel maksatlı bir projeye yönelik hazırlanmış bir metin içeriktir. Diğer yurtdışı seo danışmanlık hizmeti gibi Fas ülkesinde de çalışma yapmadan önce ülkenin kültürel analizini yapmak çok faydalı olacaktır. Mesela Fas ülkesi için bir analiz yaptığımız zaman karşımıza; beş farklı konuşma/yazışma dili kullanılmakta, halk arasında arapçda dili kullanılmasına rağmen; ülkenin resmi dairelerinde fransızca konuşulmakta olup, Fas'ın kuzeyinde İspanyolca dili de konuşulmaktadır, ayrıca ülkede yerel azınlıkların konuştuğu berberce ve birkaç dil daha bulunmasına rağmen bu diller hedefimiz içerisine girmeyecektir.

 

Fas Ülkesinde En Sık Kullanılan Arama Motoru 

 

Fas ülkesinde en sık kullanılan arama motorları Arabji.com, Arabo.com, Araboo.com, Bing Morocco, Google Maroc ve Yahoo! arama motorlarıdır. Tabiki bu arama motorlarından en büyük hacime ve arama sıklığına sahip olanı da google arama motorudur, ancak arap halkının ülkeden bağımsız tamamının kullandığı platformlar olan diğer arama motorları da kullanması gereken platformlardır en azından bu platformların web master araçları olmasa da site önerme, tavsiye etme araçları bulunmaktadır. Her birisinin anasayfasında bulunan "Add Web Site, Web Site Suggesstion" seçeneklerini kullanarak kendi sitenizi ekleme yapabilirsiniz.

1- Google

2- Yahoo

3- Bİng

4- Araboo.com

5- Arabo.com

6- Arabji.com

olarak önem sıralaması da yapılabilir, Yandex ve Çin arama motoru Baidu platformlarının bu ülkede etkinliği bulunmamaktadır.

 

Fas Ülkesinde En Sık Kullanılan Sosyal Medya Platformu

 

Fas ülkesinde diğer afrika ve orta doğu ülkelerinde olduğu gibi en çok kullanılan sosyal medya platformu sesli ve görüntülü arama özelliklerinin avantajı ve bu ülke vatandaşlarına hitap etmesi sebebiyle Facebook olmaktadır. Dolayısıyla bu sayfanıza özel bir facebook profili oluşturmalı (sayfa) veya mevcut Türkiye profilinizin içerisinde Arapça/Fransızca paylaşımların yapılması uygun olacaktır. Paylaşım yapılan ürünleri/hizmetlerin fas ülkesine özel tasarımlar içeriyor olması arapça yazılardan oluşması uygun bir çözüm olacaktır.

 

Fas Ülkesinde Alan Adı ve Hosting Hizmetleri

 

Yerel alan adları kullanmak (alanadı.de, alanadı.es gibi ülke özelinde kullanılan alan adları), Fas ülkesi için alanadı.ma her zaman avantajlıdır. Bunu sağlamak için ülkede yerel bir adres bilgisi gerekiyor, eğer bunu sağlamak mümkün olmayacak ise alanadı.com gibi global alan adı da kullanılabilir. Ülke domaini ve ayrı bir domain kullanılmasına ek olarak subdomain.alanadi.com da kullanılabilir ancak bu da yeni bir alanadı kadar etkili değildir. Ülkemizde hizmet veren birçok kurumsal hosting ve alan adı tescil firması bulunmaktadır, bu firmalar içerisinde fas ülkesinde kullanılan alan adları satın alabilirsiniz. (Fas ülkesinde kullanılan alan adları; .com.ma, .ma ) Bundan hariç olarak global alan adları olan .net, .com alan adlarını da kullanabilirsiniz. Hosting hizmetine gelince yerel sunucu hizmetinden yararlanmak site açılış süresinde ciddi bir avantaj sağlayacağı için tercih edilebilir, bundan hariç olarak her SEO uzmanının bildiği gibi alan adı için Statik IP tanımlanması da oldukça faydalı bir yöntem olacaktır.

 

Fas Ülkesinde Google Haritası

 

Google arama kriterlerinde en önemli konulardan birisi de işletmenizin yerelde göstermiş olduğu varlıktır. Ofis, büro veya bu maksatlı gösterilebilecek bir adres çok uygun olacaktır. Ancak o adrese bir doğrulama kodu gideceğinden zarfı karşılayacak ve kodu bize aktaracak bir adres olmalıdır. Bu adresin doğal olarak yerel arama sonuçlarında da varlık oluşturması oldukça önemlidir. Eğer fiziki olarak bu ülkeye hizmet sevk edecekseniz, yerel rehberler, google haritalar gibi platformlara kesinlikle ve kesinlikle kayıt olmanız gerekmektedir. Bunun için size muazzam bir bilgi sunuyoruz Türkiye'den de erişebileceğiniz üzere Regus isimli bir firma var ve bu firma sayesinde Fas ülkesinde Kazablanka ve Rabat illerinde sanal ofis açabilirsiniz. Fiyatları illeri göre değimekle birlikte 2020 rakamlarına göre 275 MAD(Fas Dirhemi)ile 475 MAD(Fas Dirhemi) arasında değişiklik göstermektedir. Ve bu ücret her ay ödenmesi gerekir haliyle FAS SEO Hizmeti ile ilgili fiyat teklifi vereceğiniz zaman bu hususu da müşterinize bildirmeniz faydalı olacaktır. Böylece fiziki olarak bir google haritası oluşturabilecek ve web site ziyaretçilerinizden iyice bir geri dönüş alabileceksiniz.

 

Yerel Kaynaklardan Backlink

 

Yerel kaynaklardan backlink alma Türkiye’de ciddi olarak kolay ve hemen hemen her siteden ücreti karşılığında backlink alınabilirken, çoğu ülkede durum bu kadar kolay değil. Fas ülkesinde de kaynaklarınız oldukça sınırlı hal böyle olunca Türkiye ile orantılandığında daha farklı bir maliyet ile karşılaşmış olacaksınız. Bu maliyetleri de SEO Hizmeti fiyatlandırma konusunda teklifinize eklemelisiniz. Firma rehberlerine kayıt eklemek önemli bir SEO geleneğidir tabiki yerel firma rehberleri önemli olsa da https://www.turk5.com/firma-ekle/ web sitesinde olduğu gibi firmanızı Türkiye'deki bazı rehberlere de ekleyebilirsiniz. Ancak bu sayıda çok ileri gitmemenizi 1-2 de karar kılmanızı tavsiye ederim. Ancak bundan ziyade http://www.arabo.com/ , http://www.araboo.com/ arama motorlarına web sitenizi titile, url gibi alanlarını girerek eklemeniz oldukça faydalı olacaktır.

 

Fas Ülkesinde SEO Çalışmasının Dijital Pazarlama İle Desteklenmesi

 

SEO çalışması yapılan ülkenin en çok kullanılan arama  motoru dikkate alınarak arama motorları üzerinde reklam kampanyaları uygulamak SEO çalışmalarını destekleyecek önemli bir konudur. Fas ülkesinde yapılan SEO çalışmları süresinde google reklamlarının tercih edilmesi de önemli bir konudur. Google arama motoru Fas 'ın en çok kullanılan arama motorlarından birisi olduğu için google reklamlarında var olmak telefon aramaları ve web sitesi ziyaretlerini arttıracak konular arasındadır. Çalışmalarınız süresince gerçekleşecek olan sıralama ilerlemelerine web sitesi ziyaretçilerinizin artışı ile birlikte katkı sağlamız olacaksınız.

 

Fas Ülkesinde Sektörel SEO Analizleri

 

Rakabet Analizleri

 

Fas ülkesine SEO yapabilmek için alt yapısal çalışmaları yukarıda açıkladık, burada yazanları dikkatle gerçekleştirdikten sonra sektörel analizlerinize başlayabilirsiniz. Sekörel analizler yapabilmek için öncelikle sekörünüze ait anahtar kelimeleri ingilizce olarak Arabji.com, Arabo.com, Araboo.com gibi arama motorlarında aratarak buradan çıkan rakiplere dikkate almanızı öneririm. Burada varlık gösteren rakiplerden Fas ülkesinde hizmet veren ve Fas ülkesinde fiziksel konumu bulunan firmaları tespit etmeniz ve bunlar hakkında google ve yahoo gibi diğer arama motorlarında varlık araştırması yapmanız, analiz programları kullanarak analiz etmeniz (Ahref, SemRush, MOZ, ...vs) gerekecektir.

 

Anahtar Kelime Analizleri

 

Anahtar kelime analizleri için benim kullanıdığım yöntem biraz daha pratik olsa daha fazla etkili netice almak için uzun süreli analiz yapabilir, deneme yanılma ile de bazı kelimelerin etkisini tespit edebilirsiniz. Eğer SEO çalışmanızı uzun süreye yaymış ve rakiplerinizi iyi analiz etmiş iseniz doğru anahtar kelimeleri kolayca bulabileceksiniz. Bu süreç içerisinde benim de sık uyguladığım google ads reklamlarında keyword tools ile aratma sıklıklarını inceleyebilir anahtar kelimelerin geri dönüşümünü takip ediyorsanız da fikir sahibi olabilirsiniz.

BİR WEB VEYA MOBİL PROJENİZ Mİ VAR?

şimdi başvurun projeniz
hemen başlasın

İletişime Geçin!